Danmark er kendt som et cykelland med mange cykelhelte, og nu byder Bellevue Teatret Cykelmyggen Egon indenfor til en forrygende forestilling. Hvis du ikke fik set sceneudgaven af Flemming Quist Møllers familieklassiker, har du nu chancen. Forestillingen, som er iscenesat af Steen Koerner med musik af Jesper Mechlenburg og scenografi af Astrid Lynge Ottosen, havde premiere for 15 år siden og har siden cyklet landet tyndt.
En klassiker vender tilbageFra den 1. marts 2025 kan du opleve Cykelmyggen Egon i den vildeste slutspurt på Bellevue Teatret. Med den fabelagtige oprindelige cykelartist Serge Huercio i rollen som Egon, er der lagt op til en forestilling, der vil begejstre både børn og voksne. Forestillingen er målrettet alle fra 3 til 100 år, så tag hele familien med til Klampenborg og oplev dette fantastiske cykeleventyr.
Praktiske informationerDato: Lørdag 1. marts 2025
Tid: Kl. 15:00
Sted: Bellevue Teatret, Strandvejen 451, 2930 Klampenborg
Entré: Se Bellevue Teatrets hjemmeside for billetpriser
Bellevueteatret
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her